Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj. Ai do të ketë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj.

Ai do të ketë më shumë takime dypalëshe në kryeqytetin e Bullgarisë.

Vuçiq po udhëton sot në Sofje, ku siç mëson Tanjug, ai do të marrë pjesë në samitin e Partisë Popullore Europiane atë ditë dhe do të bisedojë me Presidentin Joseph Dol.
Ai gjithashtu do të ketë një takim dypalësh me Kancelarin austriak Sebastian Kurk, si dhe Shefi Ekzekutiv i Bankës Botërore, Kristalin Georgiev.

Në ditën e dytë të qëndrimit të tij në Sofje, përveç pjesëmarrjes në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, Presidenti i Serbisë do të takohet me kryeministrin suedez Stephen Leven.
Ai tha se disa ditë më parë ai do të shkonte në Samitin e BE-së – Ballkani Perëndimor në Sofje nëse gjithçka është mirë, duke pasur parasysh se ‘çdo ditë bëhet një deklaratë e re’.

Dhe pas një bisede telefonike me kryeministrin bullgar Bojko Borisov konfirmoi pjesëmarrjen dhe njoftoi se do të kontribuojë në stabilizimin e situatës në Ballkanin Perëndimor dhe tha se Serbia do të vazhdojë të kontribuojë për agjendën evropiane të lidh rajonin.

COMMENTS