Chilli klasik me mish

Chilli klasik me mish

Një recetë amerikane e bërë sipas mënyrës ballkanike. Provojeni patjetër.

Përbërësit:

500 gr mish i bluar
500 gr fasule të gatuara
400 gr domate të konzervuara
200 gr misër
1 lugë gjelle pure domatesh
1 spec djegës
1 qepë
3 thelpinj hudhre
kripë dhe piper i zi
vegeta Podravka

Udhëzimet:

Qepën edhe hudhrën e grirë imët fërgojini në vaj të nxehtë.

Shtoni mishin e bluar dhe masën kaurdiseni derisa mishit ë jetë gjysmë i zier.

Shtoni fasulen, misrin dhe domatet.

Shtoni edhe pak ujë dhe gjellën lëreni të ziejë në temperaturë të ulët për 30 minuta.

Pastaj shtoni specin djegës, kripën, piperin e vegetën dhe ziejeni edhe gjysmë ore. Shtoni ujë sipas nevojës.

COMMENTS