Category: STORIE

1 2 3 12 10 / 114 POSTS
Ja edhe qyteti më i sigurtë për gratë (Video)

Ja edhe qyteti më i sigurtë për gratë (Video)

Londra është qyteti më i sigurtë për gratë, ndërsa Kajro më i rrezikshmi. Ky është rezultati i studimit të parë nga ekspertë ndërkombëtarë, që vlerëso ...
Qyteti i fantazmave në Namibi (Video)

Qyteti i fantazmave në Namibi (Video)

Kur ishte zbuluar se kjo zonë e Namibisë është e pasur me diamante, shumë njerëz ishin vërsulur drejt këtij vendi për t’u pasuruar me shpejtësi – dhe ...
E rikthen shkretëtirën në pyll (Video)

E rikthen shkretëtirën në pyll (Video)

Janë bërë 37 vite, që kur ky njeri çdo ditë shkon në shkretëtirë dhe mbjell nga një pemë të re. Xhadavi për çdo ditë shkon në ishullin Maxhuli, i c ...
Timanfaya, aty ku nën tokë temperatura arrin deri në 600 °C (Video)

Timanfaya, aty ku nën tokë temperatura arrin deri në 600 °C (Video)

Erupsioni i Maleve të Zjarrta kishte zgjatur plot 6 vjet (1730 – 1736), ndërsa llava kishte mbuluar gjithë sipërfaqen e tokës, e cila punohej nga bujq ...
Liqeni i kuq në Bolivi (Video)

Liqeni i kuq në Bolivi (Video)

Laguna Colorado apo Laguna e kuqe është një liqe i cekët me ujë të njelmët që gjendet në pjesën jugperëndimore të Bolivisë, në afërsi të kufirit me Ki ...
Karota gjigante, kopshtari amerikan thyen rekordin botëror (Video)

Karota gjigante, kopshtari amerikan thyen rekordin botëror (Video)

Karota u kultivua për herë të parë në Afganistan dhe ishte e njohur që në lashtësi. Por keni parë ndonjëherë karotë 10 kilogramëshe? Kopshtari ame ...
Ngordhin nga uria rreth 40 mijë pinguinë të vegjël (Video)

Ngordhin nga uria rreth 40 mijë pinguinë të vegjël (Video)

Shkencëtarët kanë shprehur shqetësim për ngordhjen e pothuajse tërë një grupi të pinguinëve të posalindur në koloninë Adelie, duke e përshkruar si një ...
Zbulohet kamera që ‘sheh’ përtej mureve (Video)

Zbulohet kamera që ‘sheh’ përtej mureve (Video)

Shikimi përmes mureve duke iu falënderuar teknologjisë moderne së shpejti mund të bëhet realitet. Shkencëtarët me vite po punojnë për zgjidhje dhe ...
Jeta fatale e spiunes më të famshme të historisë (Video)

Jeta fatale e spiunes më të famshme të historisë (Video)

Nuk pranoi t’ia lidhnin sytë, dhe me shikim të thellë i vështroi pjesëtarët e plutonit të ekzekutimit, që qëlluan ndaj saj 15 tetorin e vitit 1917. ...
Byreku më i madh në botë, nuk do ta besoni ku është bërë (Video)

Byreku më i madh në botë, nuk do ta besoni ku është bërë (Video)

Tuzlla, ka për çka të krenohet. Ky qytet në qendër të Bosnjë dhe Hercegovinës tashmë mbanë një rekord në 'Guinnes'. Tuzlla ka përgatitur byrekun pë ...
1 2 3 12 10 / 114 POSTS