Category: LAJME

1 2 3 4 442 20 / 4420 POSTS
Vdiq ish-deputeti, Kujtim Paçaku

Vdiq ish-deputeti, Kujtim Paçaku

Kujtim Paçaku, ish-deputet i Kuvendit të Kosovës, ka vdekur sot në moshën 59-vjeçare. Kuvendi i Kosovës sot mbajti një minutë heshtje për ish-deput ...
Hahn: Hapi i radhës – Kosova dhe Serbia formulojnë bashkërisht marrëveshjen ligjërisht obliguese

Hahn: Hapi i radhës – Kosova dhe Serbia formulojnë bashkërisht marrëveshjen ligjërisht obliguese

Komisioneri për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, ka thënë se zgjidhja afatgjate për normalizimin e raporteve mes Kosovës e Serbisë nënkupton një zgjid ...
Nënkryetari i PDK’së pyet Lutfi Hazirin: Sa kryetarë i ka LDK’ja

Nënkryetari i PDK’së pyet Lutfi Hazirin: Sa kryetarë i ka LDK’ja

Nënkryetari i PDK-së, njëherësh ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka reaguar ndaj disa deklaratave të Lutfi Hazirit, pasi ky i fundit akuzoi PDK-në ...
Kosovës i duhen investitorë të jashtëm në fushën e minierave

Kosovës i duhen investitorë të jashtëm në fushën e minierave

Për zhvillim të qëndrueshëm të ekonomisë vendi është i rëndësishëm edhe zhvillimi i sektorit të minierave dhe mineraleve në Kosovë. Kështu u tha në ...
Ramiz Lladrovci e Milaim Zeka shpërthejnë kundër njëri-tjetrit, përmenden edhe vrasje

Ramiz Lladrovci e Milaim Zeka shpërthejnë kundër njëri-tjetrit, përmenden edhe vrasje

Ramiz Lladrovci ka reaguar ashpër ndaj Milaim Zekës për akuzat e këtij të fundit se kryetari i Drenasit e ka akuzuar Hashim Thaçin për një vrasje të r ...
Gjuriq: S’më duhet pasaporta e një shteti të rremë siç është Kosova

Gjuriq: S’më duhet pasaporta e një shteti të rremë siç është Kosova

Shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka refuzuar ftesën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për t’u pajisur me pasaportë ...
Ndryshimi i formatit të dialogut të Brukselit, kthen procesin prapa

Ndryshimi i formatit të dialogut të Brukselit, kthen procesin prapa

Ndryshimi i formatit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, do ta kthente procesin prapa, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në ...
19 vjet nga zhdukja e Ukshin Hotit

19 vjet nga zhdukja e Ukshin Hotit

Me 16 maj 1999, atëherë kur lufta gati arriti një vit në Kosovë, Ukshin Hoti arrin te fundi i dënimit të tij politik në burgun e Dubravës, pasi u arre ...
Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

Edhe Vuçiq udhëton sot për në Samitin e Sofjes, ku do të marrë pjesë edhe Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin e BE dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në Sofje të enjten, 17 maj. Ai do të ketë ...
Skenari i Serbisë për Kosovën

Skenari i Serbisë për Kosovën

Serbia po bën përpjekje që ta imponojë skenarin e bosnjëzimit të Kosovës dhe kjo nuk duhet lejuar. Kështu u tha në konferencën e organizuar nga In ...
1 2 3 4 442 20 / 4420 POSTS