Category: KULTURE

1 2 3 4 11 20 / 104 POSTS
Parada shqiptare në rrugët e Manhatan, i vënë ‘flakën’ New Yorkut (Video)

Parada shqiptare në rrugët e Manhatan, i vënë ‘flakën’ New Yorkut (Video)

Në Manhatan të Nju Jorkut po zhvillohet "Parada Shqiptare", një aktivitet i përvitshëm ku marrin pjesë mijëra shqiptaro-amerikanë. Këtë vit, parada ...
Boshnjaku: Sot mora ofertë për blerjen e klikimeve në YouTube (Foto)

Boshnjaku: Sot mora ofertë për blerjen e klikimeve në YouTube (Foto)

Blerja e klikimeve në rrjetin e 'Youtube'-s nga këngëtarët shqiptarë, është një temë që trajtohet qe një kohë të gjatë dhe nuk dihet nëse do t'i vijë ...
Mbushen sot 7 vjet nga vdekja e aktorit shqiptar, Bekim Fehmiu (Video)

Mbushen sot 7 vjet nga vdekja e aktorit shqiptar, Bekim Fehmiu (Video)

Sot bëhen 7 vjet nga vdekja e aktorit të njohur shqiptar Bekim Fehmiut, i cili ndërroi jetë më 15 qershor në vitin 2010. I lindur në Sarajevë, Fehm ...
SHBA: Java e Filmit Shqiptar ‘Albanian Film Week’, Edicioni 6-të në Nju Jork (Foto)

SHBA: Java e Filmit Shqiptar ‘Albanian Film Week’, Edicioni 6-të në Nju Jork (Foto)

Në "Tepiun e kuq" të Java Filmit Shqiptar të Nju Jorkut, Edijcioni i 6-të mirëpriti mysafirët e saj të veçantë: të famshëm, yjet e Hollivudit, artistë ...
Aktori i njohur hollivudian Russell Crowe do të luajë rolin e Skënderbeut

Aktori i njohur hollivudian Russell Crowe do të luajë rolin e Skënderbeut

Joe DioGuardi, ish-kongresmen në Amerikë, dëshiron ta realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun. DioGuardi, i cili është me origjinë shqiptar ...
IT, rikthehet filmi më i pëlqyer horror (Video)

IT, rikthehet filmi më i pëlqyer horror (Video)

Filmi 'IT' ishte ndër më të diskutuarit dhe më të frikshmit në vitet e 90 i cili mbeti për një kohë të gjatë në mendjen e shumë personave dhe ende kon ...
Sot nis festivali i folklorit ‘Anadrinia Jehon 2017’ (Foto)

Sot nis festivali i folklorit ‘Anadrinia Jehon 2017’ (Foto)

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Rahovecit Idriz Vehapi dhe komisionit organizativ, sot nis festivali tradicional kombëtar i folklorit 'Anadri ...
Sonte nata e parë gjysmëfinale e Eurovision 2017, Linda Halimi e katërta në skenë (Foto)

Sonte nata e parë gjysmëfinale e Eurovision 2017, Linda Halimi e katërta në skenë (Foto)

A jeni gati? Ne po! Mezi po presim mbrëmjen e sotme e cila do do të dhurojë për të gjithë emocionet e natës së parë gjysmëfinale të Eurovision ...
Aktori kosovar pjesë e projektit filmik ‘KanGur’ (Foto)

Aktori kosovar pjesë e projektit filmik ‘KanGur’ (Foto)

Projekti ‘KanGur’ është një projekt që pritet të filloj së shpejti. Audicionet janë mbajtur në Shqipëri ku kanë qenë të ftuar aktorët e të gjitha t ...
Edicioni i gjashtë i festivalit ‘Albanian Film Week’ në New York me 18 filma në garë (Foto/Video)

Edicioni i gjashtë i festivalit ‘Albanian Film Week’ në New York me 18 filma në garë (Foto/Video)

Çdo vit, festivali i filmit shqiptar në Nju Jork, “Java e Filmit Shqiptar” (Albanian Film Week -AFW) rrit nivelin kulturor të Nju Jorkut, një qytet i ...
1 2 3 4 11 20 / 104 POSTS