Category: KULTURE

1 11 12 13 14 15 16 130 / 158 POSTS

Muzeu i Kosovës anëtarësohet në Këshillin Ndërkombëtar të Muzeve

Muzeu i Kosovës ka marrë konfirmimin për anëtarësim në organizatën më të madhe botërore të muzeve, International Council of Museums - ICOM. Sipas ...
Filmat më të mirë për fundvit (Video)

Filmat më të mirë për fundvit (Video)

Ekziston ajo periudha e festave të fundvitit, e cila të paktën për rreth një muaj, ua zbukuron vitin. Shumë prej jush zgjidhni t'i shihni përsëri film ...
Ndërron jetë aktorja e Hollywood-it Zsa Zsa Gabor

Ndërron jetë aktorja e Hollywood-it Zsa Zsa Gabor

Në moshën 99 vjeçare, ka ndërruar jetë aktorja Zsa Zsa Gabor. Lajmin për vdekjen e saj e ka konfirmuar bashkëshorti i saj. Bashkëshorti i saj, Fred ...
Ekspozita ‘Rrugëtim në imazhin mesdhetar’ në Prishtinë

Ekspozita ‘Rrugëtim në imazhin mesdhetar’ në Prishtinë

Në Galerinë e Ministrisë së Kulturës së Kosovës do të hapet ekspozita e piktorit të njohur të ngjyrës dhe grafikës, mjeshtrit restaurues dhe konservue ...

Ndahet nga jeta poeti popullor Vesel Bajraktaraj

Është ndarë nga jeta veprimtari i LPK-së dhe poeti popullor Vesel Bajraktaraj. Këtij të fundit, vetëm disa ditë më parë iu promovua libri 'Rruga e ...

‘Termokiss’ shfaqë sonte dy filma në Prishtinë

Filmat 'Leonardo' nga regjisori Ilir Hasanaj dhe filmi 'Her' i Spike Jonze do të shfaqen sonte në skenën e improvizuar në objektin e Termokosit në Pri ...

Filmi për akuzat e Dick Martit, shfaqet edhe në Kosovë (Video)

Pas paraqitjes së suksesshme në një festival në New York, filmi 'Instanbul Connection' pritet që të vijë edhe në Prishtinë për premierën e tij zyrtare ...
Po xhirohet filmi ‘Gjumë dhe Dashuri’ (Foto)

Po xhirohet filmi ‘Gjumë dhe Dashuri’ (Foto)

Me skenar e regji nga Arsim Haliti, filmi 'Gjumë dhe Dashuri' ka filluar xhirimet me 1 tetor dhe do të vazhdojnë deri më 17 tetor. Me skenar edhe ...
Shqiptari në New York në vitin 1910 me veshje kombëtare (Foto)

Shqiptari në New York në vitin 1910 me veshje kombëtare (Foto)

Këtu është vetëm një pjesë e vogël e 12 milion njerëzve, burra, gra dhe fëmijë që mbërritën në Ishullin Ellis, New York midis 1892 dhe 1954 për të ni ...
Përkujtimi që Mitrovica i bëri Muharrem Qenës (Foto & Video)

Përkujtimi që Mitrovica i bëri Muharrem Qenës (Foto & Video)

Fotografia e Muharrem Qenës, jo shpesh e parë në kujtimin ndaj tij, u shfaq mbrëmë në Muzeun e Qytetit të Mitrovicës i cili organizoi një mbrëmje për ...
1 11 12 13 14 15 16 130 / 158 POSTS