Byrek zarfi me djathë

Byrek zarfi me djathë

Për sos: 2 petë 1 vezë 1 filxhan vaj vegjetal 2 lugë jogurt 1 të bardhë të vezës Në brendësi djathë spinaq PËRMBI susam Spinaqin preni

Për sos:
2 petë
1 vezë
1 filxhan vaj vegjetal
2 lugë jogurt
1 të bardhë të vezës

Në brendësi
djathë
spinaq
PËRMBI
susam

Spinaqin preni në copa të vogla dhe përzieni me djathë, të gjithë përbërësit e sosit i derdhni në një enë dhe i përzieni.

E hapni një petë, ia derdhni gjysmën e sosit në të gjithë sipërfaqën.

Përmbi ia vendosni petën tjetër dhe e lyeni në të gjithë sipërfaqën, skajet e petëve i vendosni në midis.

Në 4 pjesë ia vendosni përzierjën e djathit, e mbyllni petën.

Byrek e vendosni tek letra e pjekjës dhe e lyeni me të kuqët e vezës, susam dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të skuqet.

COMMENTS