Belgjikë, Planifikonin sulme terroriste – kapen 12 persona

Theresa May: Urdhërova sulmin në Siri për ta ndaluar mizorinë e Asadit
Bien çmimet e naftës për 25%

Forcat e sigurisë së Belgjikës i kanë arrestuar 12 vetë të akuzuar për planifikim të sulmeve të reja terroriste, nëbastisjet gjatë natës në gjithë vendin.

Zyra e prokurorit të Belgjikës ka njoftuar sot se 40 vetë ishin ndaluar për tu marrë në pyetje, ndërsa 12 ishin arrestuar.

Derisa po mbahet Kampionati Evropian i Futbollit në Francë, shumë vende evropiane janë në gjendje të alarmit.

Transmetuesi publik i Belgjikës, VTM, ka raportuar se disa nga të arrestuarit janë të dyshuar se kishin planifikuar sulm në Bruksel këtë fundjavë.

Në muajin mars, sulmuesit vetëvrasës islamikë i vranë 32 vetë në aeroportin e Brukselit dhe në dy stacione të metros.

Në muajin nëntor të vitit të kaluar, nga sulmet e koordinuara në Paris të Francës, nga islamistët radikalë, janë vrarë 130 vetë.

Disa prej atyre që kanë kryer sulme në Paris banonin në Belgjikë.

COMMENTS