BE paralajmëron Turqinë – Heq dorë nga rikthimi i dënimit me vdekje

BE paralajmëron Turqinë – Heq dorë nga rikthimi i dënimit me vdekje

Autobusët e parë të Prishtinës mbërrijnë në kryeqytet (Foto)
Gjuriqi në Kosovë me leje të autoriteteve kosovare

Turqia duhet të veprojë në përputhje me Konventën Evropiane të të Drejtave të Njeriut dhe të mos e rikthejë dënimin me vdekje. Ky është paralajmërimi i Bashkimit Evropian për shtetin turk.

‘Asnjë vend nuk mund të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian nëse zbaton dënimin me vdekje’, tha shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Ajo iu përgjigj kërkesës së gazetarëve në Bruksel për të komentuar spekulimet se Turqia mund të ekzekutojë organizatorët e grushtshtetit të dështuar më 15 korrik.

Mogherini tha se Turqia është anëtare e Këshillit të Evropës dhe nënshkruese e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, e cila ndalon dënimin kapital në gjithë kontinentin.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se ekziston mundësia që në këtë vend të kthehet dënimi me vdekje pas përpjekjes për grushtshtet nga një pjesë e ushtrisë së vendit.

Autoritetet turke tashmë kanë arrestuar mbi 7,500 veta, në mesin e tyre ushtarakë të lartë dhe gjykatës, nën dyshimet se kanë organizuar puç.

Qeveria tha të hënën se 208 njerëz, përfshirë 145 civilë, janë vrarë në dhunë.

COMMENTS