Basha: Zgjedhjet në Kosovë, konsolidim i mëtejshëm i standardeve demokratike

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një deklaratë për mediat tha se klima e qetë nën të cilat u zhvilluan zgjedhjet ishte një konsolidim i mëtejshëm i stan

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një deklaratë për mediat tha se klima e qetë nën të cilat u zhvilluan zgjedhjet ishte një konsolidim i mëtejshëm i standardeve demokratike në Kosovë.

Sipas Bashës, Partia Demokratike i konsideron një prioritet absolut marrëdhëniet me Kosovën dhe thellimin e bashkëpunimit me çdo qeveri të dalë nga vota legjitime e popullit sovran.

‘Personalisht dhe në emër të Partisë Demokratike përshëndes zgjedhjet e mbajtura në Kosovë. Klima e qetë dhe transparente e zgjedhjeve janë dëshmi entuziaste të konsolidimit të mëtejshëm në Kosovë të standardeve demokratike evropiane. Cilësia e këtyre zgjedhjeve është një ogur i mirë në rrugën evropiane të Kosovës.

Partia Demokratike i konsideron një prioritet absolut marrëdhëniet me Kosovën dhe thellimin e bashkëpunimit me çdo qeveri të dalë nga vota legjitime e popullit sovran. Me këtë rast dua të shpreh vullnetin tim të plotë se nesër në drejtim të qeverisë së Shqipërisë do të rris bashkëpunimin me institucionet e Kosovës dhe qeverinë e re të saj drejt të ardhmes së përbashkët euroatlantike’, deklaroi Basha.

COMMENTS