10 ndeshjet më të mëdha të luajtura në ‘Camp Nou’

Ndeshja e të martës në mbrëmje, zhvilluar në Comp Nou, ishte një ndeshje historike, e cila do të mbahet mend gjatë nga sportdashësit. Por, në stadi

Ndeshja e të martës në mbrëmje, zhvilluar në Comp Nou, ishte një ndeshje historike, e cila do të mbahet mend gjatë nga sportdashësit.

Por, në stadiumin legjendar të Barcelonës janë luajtur edhe shumë ndeshje të tjera, ‘të çmendura’.

1.Barcelona 6-1 PSG, 08 mars 2017. Barcelona kualifikohet në çerekfinalet e Champions League, pasi kishte humbur ndeshjen e parë në Paris, me rezultatin 4-0.

2.Manchester United 2-1 Bayern Munchen, 26 maj 1999. Nuk është Barcelona, por luhej ndeshja finale e Champions League, ku anglezët shënojnë dy herë në minutat shtesë ngrenë trofeun.

3.Barcelona 3-0 Gothenburg, 16 prill 1986. Barcelona, pasi kishte humbur ndeshjen e parë 3-0, fiton atë të kthimit me të njëjtin rezultat dhe kualifikohet me penallti, me rezultatin 5-4

4.Barcelona 3-0 Anderlecht, 01 nëntor 1979. Barcelona, pasi kishte humbur ndeshjen e parë 3-0, fiton atë të kthimit me të njëjtin rezultat dhe kualifikohet me penallti, me rezultatin 4-1.

5.Barcelona 3-0 Ipswich Town, 07 dhjetor 1978. Barcelona, pasi kishte humbur ndeshjen e parë 3-0, fiton atë të kthimit me të njëjtin rezultat dhe kualifikohet me penallti, me rezultatin 3-1.

6.Barcelona 4-0 Milan, 12 mars 2013. Pasi humbi ndeshjen e parë në Milano, me rezultatin 2-0, në Camp Nou, Barcelona fiton bindshëm dhe kualifikohet.

7.Barcelona 5-1 Chelsea, 18 prill 2000. Spanjollët humbën ndeshjen e parë 3-1 dhe po me këtë rezultat fiton 90 minutat e kthimit. Në shtesë, Barça e Figos shënon edhe dy gola të tjerë dhe shkon në gjysmëfinale.

8.Barcelona 4-1 Dynamo Kiev, 29 shtator 1994. Edhe në këtë datë, katalanasve ju duhej të rikuperonin humbjen 3-1, të ndeshjes së parë dhe ia dalin me sukses.

9.Barcelona 5-0 Real Madrid, 29 nëntor 2010. Duhej të ishte dita kur Jose Mourinho do të rikthente dominancën e madrilenëve në Spanjë. Pas një starti perfekt në kampionat, Reali i portugezit pëson një humbje turpëruese ndaj rivalëve të përhershëm.

10.Barcelona 3-2 Valencia, 17 qershor 2001. Rivaldo shënon një tregolësh fantastik dhe zhvlerëson dopietën e Ruben Baraja-s, për Valencian.

COMMENTS