10 arsye pse duhet të pini verë (Video)

10 arsye pse duhet të pini verë (Video)

8 arsye përse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës (Video)
Vetitë ushqyese të arrës

Janë publikuar studime të ndryshme ndër vite, dhe tashmë të gjithë e dijmë se pirja e verës së kuqe është e shëndetshme për organizmin e njeriut.
Por në të vërtetë pse ndodh kjo, çka përmbanë vera që neve na duhet aq shumë?

Një gotë verë në darkë nuk i bën keq askujt por gjithmonë duhet të keni kujdes, mos harroni se mund të krijoni vartësi nga alkooli.

Edhe pse vera e kuqe gjithmonë merr të gjitha kreditet, së fundmi një studim nga Journal of Agricultural and Food Chemistry, thotë se edhe vera e bardhë ka të njëjtat cilësi që i shërbejnë si benefite organizmit tonë.

Duke datuar deri 6000 vjet para erës sonë, njerëzit gjithmonë e kanëe dashur verën.

Egjiptianët e vjetër bile e kanë përdorur verën edhe si mjekim.
Asokohe ishte e mundur vetëm për aristokratët dhe të pasurit, ndërsa sot çdo njëri nga ne ka luksin të shijojë kënaqësinë e një apo dy gota vere.

Dhe nëse po kërkoni arsye pse të pini verë, ne iu sjellim 10 të tilla:

1. Arsyeja e parë dhe më e rëndësishmja është se do të jetoni më gjatë! Konsumuesit e rregullt të verës kanë rreth 34% mundësi për të jetuar më gjatë krahasuar me ata që pijnë birrë. Sipas Shkollës së Mjekësisë në Harward, vera përmbanë një kimikat të rrallë që është anti procesit të plakjes. Por, mos harroni, nëse pini një shishe vetëm do të dukeni më i vjetër!
2. Çuditërisht, nëse konsumoni verën rregullisht dhe me kontrolle, ajo iu ndihmon të shmangni djegiet e lëkurës nga dielli! Antioksidantet e gjetur në verë mund të ndalojnë procesin kemikal që i mbyt qelizat e lëkurës dhe sjell djegien nga dielli. Pra, herën tjetër që pini margarita në plazh, më mirë ndërroni pijen tuaj me një gotë verë!

3. Për një kohë të gjatë thuhet se vera na ndihmon te reduktojme semundjet e zemres, kjo sepse permban ‘tanin’ , substance kjo qe mbron zemren. Te gjitha ju qe keni probleme me qarkullim a tension te larte te gjakut vera e kuqe eshte shpetimtari juaj, madje ata qe pijne rregullisht dhe e menagjojne mire veren kane 30% me pak mundesi per nje sulm ne zemer.

4. Nese keni probleme me menagjimin e diabetit, te relaksoheni me nje gote vere ne darke eshte mjekimi I duhur. Sipas studimeve vera zvogelon shancet e diabetit per 30 %, madje edhe mund te ndihmoje ne menagjimin e e disa llojeve te diabeteve. Ata qe vuajne nga tipi 2 I diabetit, permes konsumimit te rregullt te veres se kuqe mund te rritin nivelin e llojit HDL te kolesterolit bile do te perjetoni edhe gjum me te rehatshem.

5. Te gjitha problemet e dites zhduken sa here qe ulemi per darke me miq e familje per nje bisede te mire e nje gote vere! Sipas studimeve kjo ndjenje zgjate shume me shume pas asaj darke. Per te luftuar stresin dhe depresionin, sipas BMC medicine eshte mire te pini 2 deri ne 7 gota vere ne jave. SIdocofte nese e tejkaloni kete numer dhe pini me shume vere ateher edhe mundesite per depression jane me te medha.

6. Pirja e rregullt e alkoolit gjithmone eshte lidhur ngusht me rrezikshmerine per kancer, por egziston nje perjashtim ne ate rregull dhe quhet vere e kuqe! Kemikalet e gjetura ne lekuren e rrushit te kuq ne fakt zvogelojne nivelet e estrogjenit dhe rritin ato te toesteroneve. Sidomos grate para periudhes se menopauses kur kane probleme hormonale me konsumim te nje gote vere ne dite ulin rrezikshmerine e kancerit ne gji.
7. Njerezit qe konsumojne 1 ose dy gota ne darke kane 8% me pak rrezik nga sulmi ne tru. Truri juaj do te ju falenderoj per kete perderisa ju e mbroni nga gjakderdhja ose semundjet e ndryshme mentale.

8. Edhe nese nuk pini alkool, ne kete rast vere te kuqe, ateher gjithmone mund ta zevendesoni me nje grusht rrush te fresket. Keshtu perms te dy opsioneve ju do te rrisni inflamacionin qe mund te reduktoje semundje te ndryshme shendetesore.

9. Duhet te dini se te gjitha keto beneficione te veres se kuqe nuk vlejne per te gjithe. Madje mjafton nje gote vere qe te sjelle deme te ndryshme shendetesore tek te moshuarit. SIpas studimeve Grate rreth 76 vjet mund te kene probleme me funksionimin e zemres nese pijne nje gote vere cdo dite, e njejta ndodhe edhe tek burrat e moshuar.

10. Edhepse ka aq shume benefited he arsye pse te gjithe te fillojme menjehere me konsumimin e rregullt te veres e sidomos asaj te kuqes, duhet qe gjithmone kjo te jete e menagjuar dhe te mos kaloj suazat e normales. Duke qene se prape se prap mban titullin pije alkoolike eshte mire te mos kaloje ne mvaresi. Grate mjaftone te pijne 1 gote ne dite ndersa meshkujt mund te bejne leshime kohe pas kohe duke pire 2 gota ne dite. Nese aloolizmi eshte semundje trasheguese ne familjen tuaj eshte me mire te kenaqeni duke konsumuar rrush te fresket, ku gjithmone do te perfitone njejte. Kujtojme se varesia nga alkooli sjell probleme serioze shendetesore dhe mjaft te rresikshme per njeriun, si: lloje te ndryshme te kancereve, semundje te zemres, sulme te ndryshme, obezitet, dhune e gjithcka tjeter.

COMMENTS